Nasza_Reprezentacja_w_klasie__szybowc%C3

EDUKACJA LOTNICZA DZIECI I MŁODZIEŻY

PRACOWNIA DYDAKTYCZNA MUZEUM MODELARSTWA I LOTNICTWA W MINIATURZE SZCZAWNO ZDRÓJ

PROGRAM  EDUKACJI LOTNICZEJ DLA DZIECI I MŁODZIEŻY uzyskał mecenat Instytutu Lotnictwa oraz Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie oraz Funduszu Regionu Wałbrzyskiego.  Od 5-ciu lat jest realizowany w Pracowni Dydaktycznej Muzeum Modelarstwa w Szczawnie Zdroju  w ramach zajęć szkolnych oraz Klubu Lotniczego im. Dywizjonów Polskich Publicznego Gimnazjum w Szczawnie  Zdroju.

W minionym okresie mojej aktywnej działalności lotniczej, pod skrzydłami Aeroklubu Polskiego, miałem okazję uczestniczyć w 36 Mistrzostwach Świata, Europy i Pucharów Świata oraz licznych krajowych imprezach lotniczych rangi Mistrzostw Polski.
Moje wykształcenie lotnicze ukierunkowane na dyscypliny sportów lotniczych oraz uzyskanie uprawnień trenera sportów lotniczych, pozwoliły mi na rozwijanie pasji lotniczej.

W 1998 roku utworzyłem Muzeum Modelarstwa i Lotnictwa w Miniaturze w Zamku Książ, które po 10-ciu latach przeniosłem do Szczawna Zdroju, wzbogacając lotniczą ofertę o pracownię dydaktyczną  oraz autorski Program Edukacji Lotniczej Dzieci i Młodzieży, który od 2011r był realizowany w Publicznym Gimnazjum w Szczawnie Zdroju do chwili wprowadzenia reformy edukacji likwidującej gimnazja w Polsce. Następnie od 2019 roku w pracowni dydaktycznej muzeum w ramach zajęć pozalekcyjnych.

Dzięki współpracy z Samorządem Szczawna Zdroju, działalność  edukacyjna w specjalizacji lotniczej  ulega dalszej modyfikacji i rozwojowi. Współpraca z kolegami z Euroregionalnego Centrum Gmin Partnerskich z Jeżowa Sudeckiego z osobami Władysławem Jagiełło, Marcinem Gurtatowskim oraz Rafałem Wiaderek, zaowocowała zawiązaniem

PARTNERSTWA MIAST I GMIN W ZAKRESIE EDUKACJI LOTNICZEJ DZIECI I MŁODZIEŻY oraz wdrożeniem Programu przez gminy i powiaty Dolnego Śląska.
13 lutego 2016r w Jeżowie Sudeckim podczas imprezy SMYKI NA START uroczyście podpisano porozumienia z pierwszymi sygnatariuszami tego programu /mat: Modelarz nr.3/2016/ i do chwili obecnej z powodzeniem wspólnie realizujemy program organizując działalność szkoleniową oraz zawodniczą w Jeżowie Sudeckim,  Szczawnie Zdroju, Mieroszowie, Wałbrzychu, Świdnicy, Bielawie oraz Świebodzicach.

Nasza inicjatywa, realizowana przez członków klubów lotniczych w ramach wolontariatu, oraz wsparcie samorządów pozwoliły w realny sposób kontynuować działalność szkoleniową z zakresu podstawowej wiedzy w dziedzinie lotnictwa i modelarstwa lotniczego.
Wszystkich zainteresowanych dalszą realizacją tego programu w Polsce  zapraszamy do kontaktu z nami.

Wszelkie pytania w tym zakresie kierować proszę na adres: muzeum.ikar@poczta .onet.pl.

Z lotniczym pozdrowieniem

Autor Programu