top of page

O NAS

Promujemy nowoczesne, ekologiczne formy latania - ultralekkie szybowce z napędem elektrycznym. 

Zaszczepiamy w młodych ludziach pasję latania oraz konstruowania. Nasi modelarze odnoszą sukcesy na zawodach krajowych i międzynarodowych.

Wyszkoliliśmy wielu pilotów szybowcowych i samolotowych oraz mechaników lotniczych. Rozwinęliśmy lotniarstwo i paralotniarstwo na Dolnym Śląsku.

Nasza działalność w ramach Aeroklubu Ziemi Wałbrzyskiej, który został założony 1983 roku stanowi kontynuację tradycji lotniczych Aeroklubu Wałbrzyskiego, który w okresie powojennym prowadził ośrodek szybowcowy w Nowej Wsi (obecnie Nowe Siodło) koło Mieroszowa. 

Pod hasłem Skrzydła dla Regionu Wałbrzyskiego udało nam się przywrócić aktywność lotniczą na Szybowisku w Mieroszowie. W połowie lat 80-tych przeprowadziliśmy pierwsze pokazy lotów szybowcowych 

Równocześnie  podjęliśmy starania o utworzenie lądowiska dla Wałbrzycha i okolic. Najlepszym terenem do jego budowy okazał się rejon Świebodzic. Mimo że, zawirowania ustrojowe, brak dotacji  oddalały nas od wymarzonego celu, udało się nam zrealizować plany.  27 kwietnia 2001 lądowisko Świebodzice uzyskało rejestr w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego. 9 czerwca 2001 miało miejsce pierwsze lądowanie.

Aeroklub działa w oparciu o ustawę o stowarzyszeniach, posiada statut, ma osobowość prawną i jest jednostką terenową Aeroklubu Polskiego. Działalność lotnicza prowadzona jest zgodnie z prawem lotniczym, przepisami resortowymi Urzędu Lotnictwa Cywilnego, programami i przepisami zatwierdzonymi przez Zarząd Aeroklubu Polskiego.
Naczelnym zadaniem AZW jest prowadzenie szkoleń w zakresie latania samolotowego, szybowcowego, lotniowego, motolotniowego, paralotniowego i modelarskiego oraz przygotowania przyszłych pilotów do reprezentowania AZW na zawodach rangi narodowej oraz w barwach AP rangi międzynarodowej 

230_edited.jpg
Jerzy Siatkowski
Prezes AZW

Pilot, instruktor lotniowy,  szybowcowy i samolotowy.

Dyplomowany trener sportów lotniczych.

Jego pasję stanowi modelarstwo lotnicze. Posiada licencję instruktora modelarstwa klasy„S” oraz licencję sędziego modelarstwa lotniczego I klasy.

Autor pracy naukowej poświęconej Adaptacji Górskiego Terenu Województwa Wałbrzyskiego dla Potrzeb Lotnictwa Sportowego (1982r.)

Współorganizował i uczestniczył w trzydziestu sześciu imprezach lotniczych rangi Mistrzostw Świata, Europy, Pucharów Świata, Mistrzostw Polski.

W 1967 roku założył przy Aeroklubie Jeleniogórskim Ośrodek Lotniczy w Górniczym Domku Kultury Kopalni Wałbrzych. W latach 1978 - 1980 organizował Ogólnopolskie Sejmiki Lotniarskie w Wałbrzychu, które stworzyły podwaliny do uznania lotniarstwa za dyscyplinę sportów lotniczych. W roku 1983 założył Aeroklub Ziemi Wałbrzyskiej, w którym pełnił funkcję prezesa.

Inicjator i realiztor budowy Lądowiska  w Świedzicach. 

Przez trzy kadencje, do 2003 roku pełnił społeczną funkcję sekretarza Zarządu oraz Przewodniczącego Komisji Modelarstwa Lotniczego Aeroklubu Polskiego.

 W latach 2003 - 2005 był Sekretarzem Generalnym Aeroklubu Polskiego.

 

Prywatnie właściciel Muzeum Modelarstwa i Lotnictwa w Miniaturze w Szczawnie Zdroju, wcześniej Zamku Książ. Stworzył autorski program Edukacja Lotnicza Dzieci i Młodzieży.

Za działalność lotniczą został odznaczony przez Międzynarodową Organizację Lotniczą FAI dyplomem Paula Tissandiera oraz Złotym Medalem Aeroklubu Polskiego i Odznaką Zasłużonego Działacza AP. Za osiągnięcia w polskim modelarstwie lotniczym został uhonorowany Dyplomem Czesława Tańskiego.

za odtworzenie lotniczego życia w Regionie wałbrzyskim, w tym doprowadzenie do budowy Lotniska w Świebodzicach, które zaistniało na lotniczej mapie Polski uhonorowany Złotą Lotką przez Klub Lotników Loteczka

Za prowadzenie akcji przeciwpowodziowej w 1997 roku odznaczony przez Wojewodę Dolnosląskiego  Medalem Kryształowym.

DSC_0649_edited.jpg
Andrzej Binkowski
Vice Prezes AZW

Pilot, instruktor lotniowy, motolotniowy i paralotniowy.

Reprezentant lotniowej kadry narodowej

Egzaminator ULC w zakresie lotniarstwa i paralotniarstwa.

Animator latania rekreacyjnego i sportowego w rejonie Sudetów

Jeden z pionierów lotniarstwa polskiego.

 

Konstruktor serii lotni o wspólnej nazwie Lotus. 

Od 1983 roku prowadzi sekcję lotniowo - paralotniową AZW. 

Reprezentant Polski w Mikrolotowych Mistrzostwach Świata w Poznaniu (1994r.)

Pierwszy w Polsce wykonała loty paralotnią z napędem

Autor Tymczasowych zasad wykonywania lotów na paralotni.

Założyciel ośrodka lotniczego na Górze Szybowcowej w Jeżowie Sudeckim (1991r,) na Górze Dzikowiec w Boguszowie Gorcach (1994r.), następnie na Szybowisku w Mieroszowie (2000r.)

Inicjator i organizator I Kursu Instruktorów Paralotniarstwa. 

 

Inicjator i organizator obozów lotniowych w Jeżowie Sudeckim oraz wielu imprez lotniczych, w tym zawodów rangi Pucharu Karkonoszy, Gór Izerskich, Gór Wałbrzyskich, Gór Sowich, Dzikowca oraz I Paralotniowych Mistrzostw Polski w Karkonoszach (1992r) i Lotniowych Mistrzostw Polskich Karkonosze 92 - pierwsze lotniowe mistrzostwa kraju organizowane  poza Żarem.

Właściciel Szkoły Sportów Lotniczych Fly Adventure.

Obecnie jedyny instruktor lotniarstwa w Polsce

Za działalność lotniczą odznaczony Złotą Oznaką Aeroklubu Polskiego  

bottom of page